„Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Județean”, ed. a VIII-a
Press release
În acest an se împlinesc 166 de ani de la Unirea Principatelor Române sub domnia lui Alexandru Ioan Cuza. Instituțiile de cultură subordonate Consiliului Județean Buzău vor implementa și de această dată activități cultural-educative în cadrul programului „Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Județean”, ed. a VIII-a.
Desfășurată sub forma unui ansamblu de evenimente cultural-artistice, manifestarea are ca scop marcarea unuia dintre cele mai importante evenimente din istoria României moderne, Unirea Principatelor Române. Acum 166 de ani buzoienii luau parte la ceea ce se consideră a fi primul pas către înfăptuirea României Mari. Entuziasmul lor, marcat de presa momentului, „a făcut mare impresie Măriei Sale Prințul”, „în aclamațiile mulțimii, Cuza (intrând) în Catedrala Episcopală”. „Seara, atmosfera în oraș a fost feerică, totul culminând cu rămânerea în oraș peste noapte a domnitorului”.
Acesta este contextul în care Consiliul Județean Buzău alături de Muzeul Județean Buzău, Teatrul „George Ciprian” și Centrul Județean de Cultură și Artă vă invită să participați la programul din acest an. Evenimentele vor avea loc cu începere de la ora 10.00 în Parcul „I. C. Brătianu” după următorul program:
11:30 – Deschiderea oficială;
11:35 – Piesa de teatru istoric „Mari români”;
12:20 – Hora Unirii;
12:30 – Concert Ansamblul etnofolcloric Plaiurile Mioriței.
Totodată, anunțăm expunerea a două pahare cu monogramă ce au aparținut Doamnei Elena Cuza aflate în patrimoniul Muzeului Județean „Ștefan cel Mare” Vaslui. Acestea vor fi expuse la sediul Muzeului de Arheologie, Istorie și Artă Buzău, în sala dedicată Istoriei Moderne și Contemporane a Buzăului, în perioada 24 – 31 ianuarie 2025.
On January 24, the visit of all the exhibition spaces of the County Museum is free of charge.
Buzau County Museum
Manager,
dr. Daniel Costache